20 Kasım Cuma | Günün öne çıkan haberleri

20 Kasım Cuma gününün öne çıkan haberlerini tek bir haberden okuyun...

5 bin 103 yeni “hasta” tespit edildi

Saat 19.20 | Sağlık Bakanlığı, son 24 saate ilişkin koronavirüs verilerine açıkladı. Bakanlığın verilerine göre son 24 saatte156 bin 642 test yapıldı, bu testlerde 5 bin 103 yeni “hasta” tespit edilirken; 141 kişi daha hayatını kaybetti.

Son verilerle Türkiye’de koronavirüse yakalanarak hastalananların sayısı 435 bin 273’e; koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 12 bin 84’e yükseldi.


Metal işçileri Ankara’ya yürüyüş başlatıyor

Saat 18.00 | Birleşik Metal-İş Sendikası, sendikalı oldukları için cezalandırılıp tazminatsız işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan işçilerin ANKARA İLO yürüyüşünü başlatacağını açıkladı.

Sendikanın örgütlendiği HSK, Özer Elektrik ve Baldur’dan işçiler yürüyüşe 24 Kasım’da başlayacak.


Valilik önünde bir yurttaş kendini yakmak istedi

Saat 17.05| Diyarbakır Valiliği önünde üzerine benzin dökerek yakmak isteyen bir yurttaş son anda engellendi.
MA’nın haberine göre; Diyarbakır’da, 30’lu yaşlarda ismi öğrenilemeyen bir yurttaş, geldiği Valilik binası önünde üzerine benzin dökerek kendisini yakma girişiminde bulundu.
Gözaltına alınan eylemcinin sağlık kontrolünden geçirilmek üzere önce ambulansla hastaneye götürüldü. Eylemcinin kendisini niye yakmak istediği konusunda bilgi edinilemedi.

Duygu Delen davasında sanık Mehmet Kaplan’ın tutukluluk kararının kaldırılması talep edilecek!

Saat 16.49| Antep’te 17 yaşındaki Duygu Delen’in ölümüyle ilgili tutuklanan Mehmet Kaplan’ın avukatı Enes Akbulut, tutuklama kararının kaldırılması için üst mahkemeye başvuracaklarını söyledi.

Mehmet Kaplan, Duygu Delen’in intihar ettiğini ileri sürerken, Duygu Delen’in ölümünün şüpheli bulunması üzerine soruşturma başlatıldı. Polis ekiplerince gözaltına alınan Mehmet Kaplan, sevk edildiği adliyede ‘kasten öldürme’, ‘cinsel istismar’, ‘yağma’ ve ‘hakaret’ suçlarından tutuklandı.

Hakkında, ağırlaştırılmış müebbet ve 32 yıla kadar hapis cezası istenen Mehmet Kaplan, çarşamba günü SEGBİS yöntemiyle ilk kez hakim karşısına çıktı. İlk duruşma, suçlamaları reddeden Kaplan’ın tahliye talebi reddedilip, olay yerinde bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verilerek ertelenmişti.


Turistler, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf!

Saat 15.40| İçişleri Bakanlığı’nın salgın önlemlerine ilişkin açıkladığı soru-cevaplara göre, turistler sokağa çıkma yasağından muaf olacak.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle:

Turistik faaliyetler kapsamında geçici bir süreyle Ülkemizde bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.


CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak: “Her konuda ahkam kesen, soruşturma başlatan atanmış İçişleri Bakanı nerede?”

Saat 15.33| Suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın Kılıçdaroğlu’nu tehdit etmesine ilişkin konuşan CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Koalisyonun küçük ortağı mafyaya sahip çıkıyor, büyük ortağın ne diyeceğini millet merakla bekliyor. Her konuda ahkam kesen, soruşturma başlatan atanmış İçişleri Bakanı nerede? Bu sükut heralde ikrardan geliyor” dedi.

Zonguldak’taki yoğun bakım üniteleri yüzde 100 dolu!

Saat 14.02| Zonguldak’ta, vaka sayılarındaki artış alarm vermeye başladı. Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Hasan Tosun, “Zonguldak genelindeki hastanelerde de yoğun bakım üniteleri, yüzde 100 doluluk oranıyla çalışmaya başladı” dedi.

“Türkiye çapında yoğunluğu görüyorsunuz. Zonguldak ilimiz ve hastanemiz çok yoğun. Zonguldak ilinde yoğun bakım olarak neredeyse yüzde 50’ye yakın kapasiteyle yüzde 100 doluluk oranında çalışmaktayız. Vatandaşların pandemi döneminde hassasiyetlerinin çok daha artarak devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bakanlığımız da açıkladı, tedbirlerin ağırlaşacağı malum.”

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs tedbirlerine ilişkin sıkça sorulan 24 soruyu yanıtladı

Saat 13.45| İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgını yeni tedbirleri ile ilgili sıkça sorulan soruları cevapladı.

Bakanlık, “65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımız için belirlenen sokağa çıkma kısıtlamasının uygulaması Cuma namazları açısından nasıl olacaktır?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Belirtilen yaş gruplarında yer alan vatandaşlarımızdan Cuma namazı kılmak isteyenler için İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca 65 yaş ve üzeri büyüklerimizin sokağa çıkma saati Cuma namazı bitimine kadar uzatılabilecek, 20 yaş altındaki gençlerimizin sokağa çıkış saati ise Cuma namazına gidebilecekleri şekilde öne alınabilecektir.”

Bakanlığın yayınladığı yazıda, 24 tane soruya cevap verildi.

https://twitter.com/TC_icisleri/status/1329724822281203712?s=20


Devlet Bahçeli’nin basın danışmanından Bülent Arınç’a: “PKK’lı Selahattin Demirtaş ve PKK’lı Ayhan Bilgen’in kitaplarının tanıtımından komisyon mu alıyorsun?”

Saat 12.33 | MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin basın danışmanı Yıldıray Çiçek, Bülent Arınç’ın Selahattin Demirtaş hakkındaki açıklamalarını hedef alarak sert ifadeler kullandı.

Çicek sosyal medya hesabından, “Bülent Arınç, PKK’lı Selahattin Demirtaş ve PKK’lı Ayhan Bilgen’in kitaplarının tanıtımından komisyon mu alıyorsun?” dedi.

Paylaşımlarına devam eden Çicek şunları söyledi:

“Hendek-Çukur olaylarında 793 şehidin , Kobani olaylarında 53 kişinin azmettirici katili olan terörist Demirtaş’ın tahliyesini istemek şerefsizlik ve haysiyetsizliktir. Fethullah Gülen’in dizinin dibinde büyüyenler ve CHP’nin PKK kanadı son günlerde bu propagandaya başladı! Hendek- Çukur olaylarında “Hendek kazanların alnından öpüyorum”, “Şanlı direniş gösteriyorlar” diyerek teröristlere şehit ettirdiği 793 şehidin anasının, babasının, eşinin, geride kalan yetimlerinin hayat hikayesini okudun mu hiç?

Etkilendiğin teröristin Allah belasını versin.. Bülent Arınç, PKK’lı Selahattin Demirtaş ve PKK’lı Ayhan Bilgen’in kitaplarının tanıtımından komisyon mu alıyorsun?”


Adalet Bakanı: Çamur at izi kalsın anlayışı adalet değildir

Saat 12.21 | 10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde konuşan Adalet Bakanı Gül yine dikkat çeken ifadeler kullandı.

“Bize göre masumiyet karinesi, şüpheli veya sanığın muhakeme sürecinde diğer haklarına açılan kapının yegane anahtarıdır” diyen Gül, “Bu adli süreç içerisinde temel amaç, ceza adaleti sisteminin hiçbir hak ihlaline yol açmadan doğru ve adil biçimde işlemesidir. Suçla ve suçlulukla mücadele ederken masum vatandaşlarımızın incinmesini asla kabul edemeyiz, göze alamayız. Kuru ile yaşın, masumla suçlunun birbirinden titizlikle ayrıldığı bir adalet, mülkün temelidir ve hukukun temel hedefidir. Lekelenmeme hakkı da bu amaca matuf çok önemli reformlardan biridir” ifadesini kullandı.

“Çamur at izi kalsın anlayışı adalet değildir” diyen Gül, sözlerine şöyle devam etti:

“İhbar edilen herkes şüpheli değildir, şüpheli sanık değildir, sanık hükümlü değildir. Bu kavramların her birinin temas ettiği haklar vardır. Bu hakları korumak ve geliştirmek, adalet politikalarımızın öncelikleri arasında yer almaktadır. Bu yılki festivalin tematik cümlesi ‘Ben masumum’, hiç şüphesiz adil yargılanma ve savunma hakkının özüdür. Şüpheli ya da sanığın peşinen suçlu sayıldığı bir sistemin adil ve güvenilir olması mümkün değildir.”


Adana Tabip Odası: Şehirdeki tüm yoğun bakım ve pandemi servisleri doldu

Saat 11.34 | Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr Selahattin Menteş, koronavirüse (Covid-19) dair alınan son tedbirlere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Önlemlerin yetersiz olduğunu belirten Menteş, tüm ülkede 14 gün sokağa çıkma yasağı getirilmesi gerektiğini belirterek bu sağlanamıyorsa bile hastalığın yaygın olduğu kentlerde bu yasağın uygulanması gerektiğini ifade etti.

Menteş, “Ülkenin büyük illerinde olduğu gibi Adana’da da yoğun bakım ve pandemi için ayrılan tüm yataklar dolmuştur. Aylardır yaptığımız uyarılara karşı önlem almayıp sunduğumuz çözümlere kulak asmayanlar geldiğimiz bu kontrolsüz noktanın sorumlularıdır. Pandeminin başından beri ön safta mücadele eden hekimler ve sağlık personelleri artık tükenme noktasında; hakları olan çözüm önerilerinin acilen hayata geçirilmesini istemektedir. Bu yapılanlar ve alınan eksik önlemler sadece ‘pansuman tedavisi’ gibidir. Bir çeşit göz boyama ve mücadeleyi oyalama dışında yarayı asla tedavi edemeyeceği açıktır” diyerek yaşananları özetledi.


AKP’li Özlem Zengin: Polislerin işçileri tartaklamasını anlamakta zorlanıyorum

Saat 10.33 | Soma ve Ermenek’ten Ankara’ya yürüyüş yapmaları engellenen maden işçilerinden bir grup, geçtiğimiz ay Meclis’te AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’le görüşmüş, bu görüşmelerinin ardından yapacakları basın açıklaması ise polislerce engellenmişti.

AKP Tokat Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Haber Global kanalında yayınlanan ’40’ programında Jülide Ateş’in konuyla ilgili sorusuna yanıt verdi. Ateş’in konuya ilişkin “Soma ve Ermenekli maden işçileri sürekli polis ve jandarma ablukasında. Sanki topluma bir tehdit içeren grupmuş gibi lanse edildiklerini görüyoruz. Oysa insanlar haklarını arıyorlar.” demesi ve bunun nedenini sorması üzerine Zengin şu ifadeleri kullandı:

“Buna çok üzüldüğümü söylemem lazım. Onları ben davet ediyorum. Güzel yemek ikram ediyoruz. Oturuyoruz, nasıl yardımcı olabileceğimizi anlatıyoruz. Sonra Kızılay’da çıkıyorlar bir basın açıklaması yapacaklar, bir bakıyorum tartaklanıyorlar. Açık söyleyeyim ben bunu anlamakta zorlanıyorum. En ufak bir ihtimal görseydim böyle birşeyle karşılacaklarına dair elimden ne geliyorsa yapardım. Söyleyecekleri tek şey de şuydu bence: ‘Biz gittik Özlem Hanım’la konuştuk. Yardımcı olacağını, elinden geleni yapacağını söyledi.’ Jandarma da polis de elbette görevini yapacak. Ama bu görevini yaparken her an onların insanların onları gördüğünü, bütün toplumun nazarının orda olduğunu görerek yapmaları gerekiyor.”


Aytaç Ünsal’ın tedavisinin devam ettiği ev polis tarafından basıldı

Saat 10.29 | Adil yargılanma talebiyle avukat Ebru Timtik ile birlikte ölüm orucuna giren ve 213 gün sonra tahliye edildiği için ölüm orucunu bırakıp tedavi görmeye başlayan avukat Aytaç Ünsal’ın tedavi gördüğü ev polis tarafından basıldı.

Ünsal, “Küçükarmutlu mahallesinde tedavi gördüğüm ev uzun namlulu silahlı özel harekat polisleri tarafından sabaha karşı kapısı kırılarak basıldı. Bağışıklık sistemim zayıf olmasına rağmen evin içine onlarca polis doldu. Eşyalarımı elleriyle kirlettiler. Aynı anda cemevine de girerek insanları gözaltına aldılar. İbadet yapılan yerlere ayakkabılarıyla girdiler. Faşizmin yargısının reformu daha çok baskı ve şiddettir.” açıklamasında bulundu.

Halkın Hukuk Bürosu, Küçük Armutlu’da çok sayıda başka evin de basıldığı bilgisini paylaştı. Yapılan ev baskınlarında Beyhan Gün, Eser Çelik, Ferhat Gerçek, Halil Yakut, Emircan Yazı ve Rezzan Şengül’ün gözaltına alındığını duyurdu.


Fuat Oktay, 8 milyona yapılan konutu beğenmeyip yeniden tadilat yaptırdı

Saat 10.18 | Meclis Başkanlığı Konutu 6 yıl aradan sonra yeniden yenileniyor. Tadilatın israf olduğunu söyleyen CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi “8 milyon liraya yaptırılan konutu beğenmediğiniz ve yeniden tadilat yaptırdığınız doğru mudur? Bu yapılacak masraf vicdanları yaralar” dedi. TBMM Başkanlık Divanı’nın 2012 yılında aldığı kararla projeleri hazırlanan ve 2013 yılında inşaatına başlanan yeni TBMM Başkanlık Konutu 2014’de tamamlandı. Başbakanlık lağvedilince Çankaya’daki Başbakanlık konutu da boş kaldı.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre; TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Çankaya Köşkü’ne komşu olan eski Başbakanlık konutuna taşındı. Şentop’un boşalttığı Meclis Başkanlık Konutu ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a tahsis edildi. 2014 yılında 8 milyon lira harcanarak sıfırdan yaptırılan konut, yeniden tadilata alındı.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, TBMM’ye önerge vererek Fuat Oktay’a, “TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek döneminde 8 milyon liraya yaptırılan konutu beğenmediğiniz ve yeniden tadilat yaptırdığınız doğru mudur? Bu tadilatın tutarı nedir?” diye sordu. Hakverdi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, acı reçeteden bahsederek, krizin geldiği boyutu gözler önüne sermiştir. Bu reçete dar gelirli vatandaşa yazılacaktır. Kamudaki israf ise toplumun vicdanını yaralamaktadır” dedi. Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede de şu soruların yanıtını istedi:

TBMM Başkanlık Konutu olarak kullanılan konutun tarafınıza tahsis edilmesini istediğiniz doğru mudur? Doğruysa hangi ihtiyaca karşılık bu talepte bulunulmuştur?

Cemil Çiçek döneminde 2014 yılında yapılan ve 8 milyona liraya mal olan, 750 metrekare oturum alanına ve yaklaşık 3 bin metrekare kullanım alanına sahip, üst katının cephesi ahşap lambri, diğer katları küfeki taşı ile kaplı, zemin kaplamalarında İznik çinisi bordürler, mermerler ve halı; tavanlarında ise ahşap oyma desenler kullanılan konutu beğenmediniz mi? Bugünlerde yeniden milyonlarca para harcayarak tadilat yaptırdığınız doğru mudur? Doğru ise bu tadilat ne kadar mal olmuştur?

TBMM Başkanının Başbakanlık konutuna geçtiği doğru mudur? Doğru ise ne zaman ve hangi ihtiyaca karşılık bu konuta geçmiştir? Başbakanlık konutuna geçerken herhangi bir tadilat yapıldı mı? Bu tadilatın tutarı nedir?


AB’nin Pfizer ve BioNTech aşısına doz başına ödeyeceği fiyat belli oldu

Saat 09.45 | Avrupa Birliği’nin Pfizer/BioNTech ile yaptığı anlaşmayaya göre 300 milyon doz karşılığında 4.65 milyar Euro ödeyeceği açıklandı. AB, Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs (Covid-19) aşısı adayı için doz başına 15.5 Euro (18.3 dolar) ödeyecek.

Reuters’ın aktardığına göre, Avrupa Birliği’nin Pfizer/BioNTech ile yaptığı anlaşmayaya göre 300 milyon doz karşılığında 4.65 milyar euro (yaklaşık 42 milyar Türk lirası) ödeyeceği açıklandı. AB, Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs (Covid-19) aşısı adayı için doz başına 15.5 euro (yaklaşık 146.5 Türk lirası) ödeyecek.

Pfizer/BioNTech’in aşısının üçüncü aşama klinik denemelerinin sonuçlarında yüzde 95’ten fazla koruma sağladığı açıklanmıştı.


Sağlık Bakanı’nın inkar ettiği test fiyatının fişi ortaya çıktı

Saat 09.35 | Koronavirüs salgını nedeniyle özel hastanelerde PCR testini Sağlık Bakanlığı’nın genelgesinde belirlenen 250 TL’den daha fazla para vererek yaptıran yurttaşlar ücret iadesi için şikâyette bulunuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise bu durumu “yalan” diyerek reddetti.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önceki gün görüşülen Sağlık Bakanlığı bütçesinde PCR testi tartışması yaşandı. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un “Geçen hafta sizin kurucusu olduğunuz hastane de dahil olmak üzere 350 ile 550 lira arasında fiyat verildi” demesi üzerine Sağlık Bakanı Koca “Yalan söylüyorsun” dedi.

Bulut’un “Aradık, kaydı var. 350 liradan 250 liraya düştüğü anda daha önce 350 lira verenlerin parasını iade edecek mi etmeyecek mi bu hastaneler?” sorusuna Koca yine “Yalan söylüyorsun” karşılığını verdi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “Ortada PCR testi yaptıran vatandaş var; ellerinde faturaları var; elimizde ses kaydı var. Bakan Koca, eksikleri düzeltmek, vatandaşın yanında olmak yerine inkârı seçti” diye konuştu.

Bulut, genelgeye karşın PCR testi tavan fiyatını 250 TL’nin üzerinde belirleyen özel hastanelerin haksız kazanç sağladığına işaret ederek, “Vatandaşlar, cebinden çıkan fazla parayı geri almak için özel hastanelere başvurduğunda, hastaneler kapı duvar. Koca da özel hastanelerle aynı tavrı sergiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Exit mobile version