3 Temmuz Cuma 2020

Binali Yıldırım yeniden Meclis Başkanı olabilir iddiası

Kulislerde Binali Yıldırım'ın yeniden Meclis Başkanı olabileceği, mevcut başkan Mustafa Şentop'un da kabine üyesi olacağı konuşuluyor

TBMM Başkanlığı için 12 Temmuz’da seçim yapılacak. Şu an Meclis Başkanı olan Mustafa Şentop’un görevine devam edeceği belirtilirken, yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Meclis Başkanlığını bırakan Binali Yıldırım’ın Meclis Başkalığına döneceği iddia edildi

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre bir yasama döneminde iki kez yapılan TBMM Başkanlığı seçiminden sonra, başkanlar, ilk dönem iki, ikinci dönem üç yıl süreyle görev üstleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başkan adaylığı nedeniyle TBMM Başkanlığı’nı bırakan Binali Yıldırım’ın kalan süresi başkan seçilen Mustafa Şentop tarafından tamamlandı. Yıldırım’ın ise ikinci dönem için yeniden aday olacağı iddia ediliyor.

Şentop’un kabineye geçeceği konuşuluyor

Kulislerde Şentop’un kabinede görev yapacağı Yıldırım’ın da eski görevine döneceği, Şentop’a da kabinede görev verileceği iddiaları konuşuluyor. Yıldırım’ın TBMM’nin yeniden açılmasının ardından kulislerde sık görünmesini, milletvekilleriyle bir araya gelerek sohbet etmesini ve baklava yemelerini “ısınma turu” olarak değerlendirenler olduğu belirtiliyor. Ancak Yıldırım’la sohbet edenlerin, kendisinin bu konuda hiç renk vermediğini de belirtiyor.

Gizli oylama yapılıyor

Meclis’te belirlenen seçim takvimine göre TBMM Başkanı adayları, birinci dönem için seçilen başkanın görev süresinin dolmasından 10 gün önce başlamak üzere, 5 gün içinde Başkanlık Divanı’na bildirilecek. TBMM, seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanacak. Seçimi gizli oyla yapılıyor. İlk iki oylamada seçilmek için 400, üçüncü oylamada 301 oy aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en çok oy alan üye başkan seçilecek. Ancak genellikle Meclis Başkanlığı seçimleri son tura kalmadan sonuçlanıyor.