Diyarbakır’da hapishane yönetimi, AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın da yazarları arasında olduğu kitabı “sakıncalı” buldu!

Diyarbakır Kadın Kapalı Hapishanesi, AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın da yazarları arasında bulunduğu "İfade Özgürlüğü, İlkeler ve Türkiye" isimli kitabı, "sakıncalı" bularak hapishaneye almadı

Diyarbakır Kadın Kapalı Hapishanesi, yazarları arasında Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın da olduğu “İfade Özgürlüğü, İlkeler ve Türkiye” kitabını, “sakıncalı” bularak hapishaneye almadı.

Bianet’in haberine göre; söz konusu duruma ilişkin bir paylaşım yapan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Şu skandala bakar mısınız? Cezaevleri derebeylik mi? Bandrollü, aralarında AYM başkanı Zühtü Arslan’ın da yazarı olduğu bir kitap bu Diyarbakır Kadın Ceza İnfaz Kurumu sakıncalı diyerek bu kitabı vermemiş! sözleriyle olayı duyurdu. Gergerlioğlu, yapılan uygulama için Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü etkileyerek “ne diyorsun?” diye sordu.

Kitap, Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Derneği, Mazlumder, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nin oluşturduğu “İnsan Hakları Platformu” ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi “İnsan Hakları Merkezi” tarafından 30 Kasım – 2 Aralık 2006 arasında Ankara’da düzenlenen “İfade Özgürlüğü: İlkeler ve Türkiye” başlıklı uluslararası konferansta sunulan bildirilerden oluşuyor. Kitabın yazarları arasında Kerem Altıparmak, Fikret Başkaya, Ayhan Bilgen, Şanar Yurdatapan, Fikret İlkiz, Osman Can, Arnaud Amouroux, Gökçen Alpkaya ve Türkan Sancar gibi isimler bulunuyor.

Exit mobile version