Reklam
3 Aralık Perşembe 2020

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde düzenlenen kongrede bilimsellik karşıtı ifadeler kullanıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde düzenlenen 4. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’nde bilimsellik karşıtı ifadeler kullanıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde düzenlenen 4. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’nde Diyanet İşleri Başkanlığı, TÜGVA, TÜRGEV, İlim Yayma Cemiyeti ile tarikat ve cemaat bağlantılı olduğu belirtilen Hayrat Vakfı ve Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı gibi kuruluşlar yer aldı, bilimsellik hedef alınarak skandal açıklamalar yapıldı.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre açılış konuşmasını yapan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, “Son iki yüz yıldır tüm eğitim sistemleri iman esaslarını yıkmayı esas alan pozitivizm, materyalizm ve komünizm gibi cereyanların tesiri altında kalmıştır. İşin en garip tarafı ise ateizmi esas alan bu felsefî ekoller ve düşünceler ilmi bir bilgi gibi takdim edilmiştir. Kısacası bilim, ateizme alet edilmiştir. Son yüzyılda, Batılılaşma adına İslami olan değerlerden büyük oranda uzaklaştık”  ifadelerini kullandı.

Diyanet’ten video konferanslı mesaj

Diyanet İşleri Başkan Ali Erbaş ise kongreye video konferans ile mesaj gönderdi. Erbaş mesajında, “İslam’ın ‘yaratılış’ fikrine karşı alternatif bir varoluş modeli iddiasıyla ortaya çıkan, bilimsel bir realite gibi kabul edilip sıkça gündeme getirilen her türlü düşünce ve ideoloji tepkiseldir, rasyonel açıdan da problemlidir” dedi.

Bilimsellik karşıtı söylemler

Kongreye, 33 üniversiteden akademisyenler; “yaratıcıyı tanıma ve anlama”, “fen bilimleri ışığında yaratılış” ve “ders kitapları müfredatı ve yaratılış” gibi 7 başlık altında toplam 85 bildiri ile katıldı. Sunulan bildiri başlıkları arasında ise şunlar yer aldı: “Tek yumurta ikizleri ve yapışık ikizler evrimi reddediyor. Biyokimyasal ve fizyolojik denge, evrimsel süreçleri reddediyor. Böceklerdeki başkalaşım devreleri, bir yaratıcının sanat eseridir. Risale-i Nur bakış açısıyla kainatta sıra dışı kanunlar penceresinden yaratılış ve yaratıcıyı tanıma. Said Nursi’nin evrim düşüncesine karşı yazılmış ilk görüşleri. Fen bilimleri ders kitabının yaratılış görüşü açısından incelenmesi. Evrim teorisine Esma-i Hüsna açısından bakış. Kuran-ı Kerim’e göre yeni embriyoloji tarihi. Hadid Suresi, 25. ayetin biyokimyasal tefsiri. Risale-i Nur’da insanın hayvaniyeti meselesi. İbn-i Sina ve Bedüizzaman Said Nursi’de yaratmada melek-tabiat ilişkisi.”

 

İlgili Gönderiler

Reklam

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist