2 Eylül Çarşamba 2020

Sezgin Tanrıkulu’nun sorusuna Soylu’dan alakasız yanıt

Sezgin Tanrıkulu'nun Fuat Oktay'a verdiği bir soru önergesine Süleyman Soylu'dan alakasız bir yanıt geldi

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için verdiği soru önergesine, Süleyman Soylu’dan alakasız bir yanıt geldi. Tanrıkulu, Kızılay Kurumsal Gelişim Direktörü’nün 16 bin 750 TL maaş aldığı, eşinin kurulda Genel Başkan Başdanışmanı olarak atandığı ve 14 bin 484 lira maaş aldığı iddialarını gündeme getirmiş ve “Doğru mudur? Doğruysa, atanan kişinin liyakat durumu nedir?” sorularını sormuştu.

Soylu ise sorulan soruya konudan alakasız biçimde “Türkiye Kızılay Derneği, 5253 sayılı Dernekler Kanunu, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ve ilgili diğer kanun hükümleri ile tüzüğüne göre faaliyet gösteren özel hukuk tüzel kişiliği olan bir dernektir. Derneğin kararları tüzüğüne göre yetkili olan kurullarınca alınıp uygulanmaktadır” yanıtını verdi

Daha önce de yaşandı

Tanrıkulu ayrıca, Kızılay’ın 2010 ile 2020 yılları arasında topladığı kan bağışı ve Kızılay’da görev alan bazı akademisyenlerin çift maaş alıp almadıklarını da sormuştu. Benzer bir olay ise geçmişte de yaşanmış; Soylu,  Tanrıkulu’nun “Kızılay’ın Techno Health-Tenay Elektronik ve Medikal Şirketi’ne 120 milyon Euro’luk ihale verdiği iddiaları doğru mudur” sorusuna aynı yanıtı vermişti.